Kişisel bakım nedir? Ne Demek – Açılımı – Anlamı – Nedir?

KİŞİSEL BAKIM Nedir

kisisal-bakim-nedir

Kişisel bakım, sağlığınız ve güzelliğinizi koruyan, vücut üzerinde akla gelen tüm bakım ve temizlik konularını kapsamaktadır. Kişinin önce kendi sağlığı, sonrasında ise çevresine görünümü adına gerekli olan en temel bakım şekli olmasına rağmen, birçok kişi tarafından, birçok yönde ihmal edildiği genellikle gözlenmektedir. Alt başlıklar halinde incelemek gerekirse;

Vücut Bakımı

En ideal şekli banyo esnasında keselenmek le başlamaktadır. Vücutta zamanla biriken ölü deri böylelikle atılacak ve gözenekler açılarak vücudun nefes alması sağlanacaktır.Vücut bakımı, istenmeyen tüylerin alınması ve duşun ardından nemlendirici krem kullanarak tamamlanır.

Genital Bölge Bakımı

En hassas bölge olan genital bölgede meydana gelecek enfeksiyonlar, kısırlığa hatta iç organ hastalıklarına kadar yol açabilimektedir. Bu bölgede hijyenin en iyi şekilde sağlanması gerekmekte olup, aksi halde önce kaşıntı, yanma, batma ve koku gibi istenmeyen durumlara yol açacak ve sonrasında geri dönüşü zor ve kalıcı olabilecek sorunlara neden olacaktır. Bu bölge için temizliğinden sonra bile, hava alması ve terletilmemesi büyük önem arz etmektedir. Bunun için pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir. Duş sonrasında bölgenin iyi kurulanması, gerekirse fön makinesi kullanılması bakteri ve mantar üremesini engelleyecektir.
Sabunlarda bulunacak kimyasallar bölgede mantar ve mikroorganizma yerleşkesine ortam hazırlayabileceği unutulmamalı, bu sebeple dış genital bölge sadece su ile yıkanmalıdır.
Aynı zamanda bölgenin iç yüzeyine tazyikli su tutulması da burada bulunan koruyucu basillerin sayıca azalmasına neden olacağı için bu durumdan kaçınılmalıdır. Tuvalet sonrası bölgenin su ile temizlenmesi çok önemlidir. Temizlenirken daima önden arkaya doğru hareket edilmelidir. Yine temizleme sonrası bölge mümkün olduğunca kurutulmalıdır. Kullanılacak tamponun sık değiştirilmesi ve kokusuz olması da önemlidir. Genital bölgede pudra, deodorant gibi ürünler de kullanılmamalıdır. Aynı şekilde cinsel ilişki sonrasında da bu bölge bol su ile iyice yıkanmalıdır. Beslenmeye özen gösterilmeli, sigara ve alkolden de uzak durulmalıdır. Genital bölge de en önemli husus tıraştır. Bu bölgenin tıraşı çok uzamadan mutlaka yapılmalıdır. Jilet, ağda, tüy dökücü ya da lazer epilasyon ile bu sağlanabilir.

El ve Ayak Bakımı

Her gün mutlaka su ve sabun kullanarak ayaklar yıkanmalıdır.  Ayaklar, dik durabilmemizi sağlayıp bütün gün vücudumuzu taşırlar. Ayak sorunları genellikle ayakkabılardan kaynaklanır. Ayağa tam oturmayan ayakkabıların tercih edilmesi gerekmektedir. Ayakları yıkarken sabunla köpürtüp, sert bir fırçayla fırçalamak gerekmektedir. Topuk kısımlarında ponza taşı kullanılması, kurutulduktan sonra pudralanması, yatmadan önce de vazelin sürülerek ve pamuklu çorap giyilerek uyunması gerekmektedir. On günde bir pedikür yaptırmak uygundur. Ayak tırnaklarının kesilmesinde de dikkatli olunmalıdır.

Kirli eller, uzamış tırnaklar hoş görünmediği gibi, mikropların barınması için ideal ortam yaratmaktadır. El bakımının estetik dönüşü de bulunmadığından, ellere mutlaka koruyucu krem sürülmelidir. Su, soğuk hava, deterjanlar eller için zararlıdır. Bu nedenle lastik eldiven kullanımına özen gösterilmelidir. Eller yıkandıktan sonra güzelce kurulanmalı ve ardından kremlenmelidir. Günde bir kez parmakları ve tırnakları sabunla ve fırçayla fırçalamak gerekmektedir. Özellikle yatmadan önce mutlaka vazelin sürülmeli, pamuklu bir eldiven giyerek uyunmalıdır. El tırnaklarının da bakıma ihtiyacı vardır. Nemlendirici kullanarak tırnak etleri yumuşatılmalıdır. Ayrıca manikürü ihmal edilmemeli, el tırnaklarına da gerekli ihtimam gösterilmelidir.

Ağız ve Diş Bakımı

Ağız ve diş bakımı mutlaka her yemekten sonra diş fırçalama ile yapılmalıdır. Diş ipinin kullanılması da ağızda kalacak yiyecek parçalarının bakteri üretmesine engel olacaktır. Kaliteli bir diş fırçası ve uygun bir diş macunu kullanmak çok önemlidir.

Kıyafet Bakımı

Kıyafetlerin pahalı olması değil, temiz ve kullanışlı olması çok önemlidir. Özellikle iç çamaşırı konusunda çok hassas davranılmalı, kıyafetlerde ise mümkün olduğunca dar ölçüden kaçınılmalıdır. Kıyafetlerin sık sık değiştirilmesi de sağlık açısından çok gereklidir.

Saç Bakımı

Saç bakımı için önemli olan saçların canlı ve sağlıklı tutulmasıdır. Bu nedenle sık sık yıkanmaları, kurutma için de mümkün olduğunca fön makinesini düşük ayarda ve uzaktan tutarak yapılması gerekmektedir. Ayrıca saç bakımı doğal yöntemlerle, bitkisel ürünler hazırlanarak yapılabilir.

Bir önceki yazımız olan EGO Kısaltması Ne Demek Açılımı Anlamı Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir