TEM Kısaltması – Ne Demek – Açılımı – Anlamı – Nedir

Açılımı: Avrupa Transit Karayolu, TEM Otoyolu

  1. Transit european motorway
  2. Terörle Mücadele Ekibi
  3. Transmisyon elektron mikroskobu
  4. Tem otoyolu
  5. Geçirmeli elektron mikroskobu
  6. Transmission electron microscopy.
  7. Transition electron microscopy, used for very high magnification study of internal metallic structures.
  8. Transmission Electron Microscope, STEM – Scanning Transmission Electron Microscope.
  9. The transverse electromagnetic mode that is a means of describing the cross sectional shape of a laser beam Typical TEM modes for industrial lasers include a Gaussian shaped beam energy distribution, a bimodal-shaped beam, and a ring shaped distribution.

Tem otoyolu nedir?

TEM otoyolu, Portekiz’in başkenti Lizbon’dan başlayıp İran’ın Bazargan kentine kadar ulaşan Avrupa Otoyolu’dur. Türkiye’deki uzunluğu 6 bin 962 kilometredir. TEM otoyolu’nun açılımı Trans Europan Motorway’dir . Trans – Avrupa Kuzey – Güney Otoyolu Projesi (TEM) olarak adlandırılmıştır.

Tem otoyolu

Tem otoyolu

 

TEM otoyolu projesi ne zaman çıkmıştır?
Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu’nun (BM/AEK- UN/ECE) teknik ve idari desteğiyle 1977 yılında kurulmuş bir alt bölgesel işbirliği projesi olan Trans-Avrupa Kuzey-Güney Otoyolu (TEM) Projesi, Avrupa ulaştırma tarihinde en eski ve en gelişmiş bölgesel altyapı projelerinin birisidir.
15 üye ülke (Avusturya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Ermenistan, Gürcistan, Hırvatistan, İtalya, Litvanya, Macaristan, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya ve Türkiye) ve dört gözlemci statüde ülkeden (İsveç, Ukrayna, Sırbistan ve Karadağ) oluşan TEM Projesi, batıda Avrupa Birliği’nin Trans-Avrupa yol ağına ulaşırken, doğu da ve güney-doğu da Kafkasya ve Batı Asya’nın karayolu sistemleriyle doğrudan bağlantılar sağlamaktadır. Azerbaycan üyelik aşamasındadır.
TEM Avrupa’da hangi bölgeleri birbiriyle bağlamaktadır?
Baltık, Adriyatik, Ege, Doğu Akdeniz ve Karadenizi bağlayan, bölünmüş ve her bir yönde enaz iki şeritli, yüksek fiziki ve geometrik standartlara sahip güvenli, kesintisiz ve konforlu trafik hizmeti veren modern bir otoyol ve ekspresyol sisteminin inşası ve yönetimiyle bölgenin sosyal ve ekonomik gelişmesine katkı sağlamayı hedefleyen TEM Projesi, Avrupa Birliği üyesi ülkelerinin Trans-Avrupa Ağları ile büyük oranda örtüşmektedir.
Proje ne zaman tamamlandı?
TEM yol ağının geçtiği katılımcı ülkelerin Avrupa Ulaşım Altyapısının bir parçası olarak kabul edilmesi, Avrupa Birliği entegrasyonu ve genişlemesi amacıyla sürdürülen çabalara bağlı olarak, TEM altyapı ihtiyaçlarının belirlendiği ve bu ihtiyaçlara yönelik planların yeraldığı TEM&TER Master Plan çalışması 2003 yılında başlatılmış ve 2005 yılında tamamlanmıştır.
TEM Otoyolu projesinin Türkiye’deki güzergahı nedir?
Proje, Türkiye sınırları içerisinde Kapıkule Sınır Kapısından başlayıp, Doğuda Sarp, Gürbulak Sınır Kapılarına, Güneyde Cilvegözü ve Habur Sınır Kapılarına ulaşmaktadır. TEM Projesi kapsamında yer alan yollarımızın büyük bölümü aynı zamanda Uluslararası E-yolları ağının bir parçasıdır.
TEM otoyolu’nun Türkiye güzergahı, Avrupa’dan Asya’da doğru (Batıdan doğuya); Edirne (E95 Sınır kapısı:Kapıkule), Babaeski (E87), Silivri (E84), İstanbul (Boğaziçi geçişi – Fatih Sultan Mehmet Köprüsü), İzmit, Adapazarı, Bolu, Gerede, Ilgaz , Amasya, Niksar, Refahiye (E88), Erzincan, Aşkale (E97), Erzurum, Ağrı, Gürbulak (Sınır kapısı:Gürbulak).

 

Bir önceki yazımız olan SHÇEK açılımı kısaltması anlami nedir ne demek başlıklı makalemizde anlami, demek ve kısaltması hakkında bilgiler verilmektedir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir