Ak Parti Kısaltması – Ne Demek – Açılımı – Anlamı – Nedir?

Ak Parti Kısaltması
ak-parti kısaltması

Açılımı : Adalet ve Kalkınma Partisi; AK Parti

Adalet ve Kalkınma Partisi (kısaca AK Parti ya da AKP 14 Ağustos 2001’de kurulan bir Türk siyasî partisi. Parti tüzüğüne göre resmî kısaltması “AK Parti”, simgesi turuncu ve siyah renklerden oluşan ampuldür.Genel başkanı Binali Yıldırım, aynı zamanda başbakandır.

Kurucu genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partinin siyasi yelpazedeki yerinin muhafazakâr demokratlık olduğunu belirtmiştir. Kurucuları ve önde gelen isimlerinden bir bölümü, eski Fazilet Partisine yakın ya da Fazilet Partisi kadrosundan olup bu partinin kapatılmasından sonra kurulan ve devam niteliğine sahip olduğu kabul edilen Saadet Partisine katılmayanlardır. Gerek kuruluştaki, gerekse sonraki dönemlerdeki kadroları değişik parti ve siyasi görüşlerden pek çok adı barındırmıştır. Fazilet Partisinin veya ilgili siyasi geleneğin bir uzantısı olarak gösterilmesi partililer tarafından kabul görmemektedir. Ayrıca Anavatan Partisi’nin devamı olduğu da iddia edilmiştir.

Ahmet Davutoğlu’nun lideri olduğu dönemde AK Parti, Kasım 2015 seçiminde tarihindeki en büyük oy sayısı ve %49.5 ile en büyük oy oranına sahip olarak, 317 Milletvekili elde etmiş ve TBMM’de tek başına iktidar olabilecek çoğunluğa ulaşmıştır.

Adalet ve Kalkınma Partisi, kurulduğu günden beri katıldığı seçimlerin tamamında birinci parti olmuş ve katıldığı 5 genel seçimin dördünde tek başına iktidar olmuştur.

Ak Parti Kısaltması – Ne Demek – Açılımı – Anlamı – Nedir?” konusunda Bir Fikir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.