Plak Kısaltması – Ne Demek – Açılımı – Anlamı – Nedir?

PLAK NEDİR?

Bildiğimiz üzere madeni veya plastik yapılardan oluşan ve üzerine ses işlenen büyük daire cisimlere plak adı verilir. Plağı günümüzde kullandığımız CD’lerin biraz büyüğü şeklinde tanımlamamız mümkün. 19 ve 20. yüzyıllarda müzik dinlemek için 1 numaralı tercih olan plaklar, ki gelişen teknoloji ile yerlerini kasetlere bırakmışlardır, Thomas Edison tarafından icat edilmiştir. Plaklar da kendi içinde bir evrimleşme süreci geçirmiştir. İlk olarak gördüğümüz taş plaklar zamanla yerini 45’lik plaklara daha sonra da 33’lük plaklara bırakmışlardır. 78 devirli kırılması zor olsa da kırılgan ve esnemez maddeden yapılan taş plakların her bir yüzüne sadece 1 şarkı işlenebiliyordu. Sonrasında geliştirilen 45’lik plaklar ise 1-12 şarkı işlenebilme kapasitesine sahiptir. 33’lük plak da kendi boyutlarına göre en fazla 12 en az 1 şarkı alır.

 

PLAKLAR NASIL ÇALIŞIR?

Peki nasıl olur da daire biçimindeki bu şeyler etrafına şarkı söyler, sesler yayar? Dikkat etmişsinizdir, plaklar üzerinde küçük derinliklerde girinti çıkıntılar vardır. Pikabın üzerine konulan plaktan bu girintiler sayesinde ses elde edilir. Plağın üzerine konular pikap kolunda da mıknatısla desteklenmiş bir iğne vardır. İğnenin bu girintilerde gezmesi ile mıknatısın da yardımı ile elektrik indüklenir, hoparlörlerden de ses enerjisi olarak açığa çıkar. Anlayacağınız plakların çalışma prensibine göre ilk olarak elektrik enerjisi üretilir, sonra bu enerji ses enerjisine dönüştürülür.

PLAK FİYATLARI

Plak fiyatları da uç noktalarda değişmektedir. Günümüzde geçmişi yad etmek için hazırlanmış, yeni üretilen plaklar ucuz fiyatlara satılsa da geçmişten kalan, bir nevi antika değerinde plaklar oldukça pahalıya alıcı bulmaktadır. Ortalama plak fiyatları 50-60 Türk Lirası arasında değişirken bunun çok üstünde de altında da plak bulmanız mümkün. Yine bu tip plaklardan 70-100 Türk Lirası arasında da oldukça fazla seçenek var. Daha önce de söz ettiğimiz gibi uzun zamandır varlığını sürdüren plaklar, her ne kadar sahipleri satmaya yanaşmasa da satanlar var, 150-200 lira arasında değişiyor. Siz de plak meraklısıysanız ve plak koleksiyonu oluşturma gibi bir isteğiniz varsa bunun için yüksek bir meblağı gözünüzden çıkarmalısınız.

Bir önceki yazımız olan ZMO Kısaltması – Ne Demek – Açılımı – Anlamı – Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir