Dünya Günü Kısaltması – Ne Demek – Açılımı – Anlamı – Nedir?

dunya-gunu
Dünya Günü amacı için google birbirinden çeşitli görsellerle doodle hazırlandı. Google bu erken kullanıcılarını şaşırtıcı bir doodle hazırladı. Havyan figürlerinin kullanıdığı Doodle ile Hayat bugünü kutlandı. Hayat bugünü 1969 senesinde meydana çıkmıştır. İlk olarak San Francisco’da tertip etmiştir . Hayat Bubugünü’nün kutlanma amacı ise dünyamızın hayatı ve güzelliğini kutlayarak karşın karşıya kaldığı etrafsal tehditlere uyarı çekmektir.

EKŞİSÖZLÜK’TEKİ HAYAT BUGÜNÜ ENTRYLERİ

* göreli astronomik zaman ünitesi .bir gezegenin veya uydunun bizzat çevrenindeki dönüş hızı veya yörüngesinde meydana geldiği yıldızın çevrenindeki dönüş hızının kaç hayat gününe isabet geldiğini belirtir. tümce içerisinde kullanalım ki, kavram pekişsin.

*dünya ve yeryüzü kavramlarının anlamlarının çeşitli olması için bu özel günün ” hayat yeryüzü bugünü ” veya kısacası “yeryüzü bugünü ” olarak kutlanması ek olarak uyumlu olacaktır.

* Hayat Bugünü google aracılığıyla doodle ile anımsatılan gün. ne işe fayda bilmemekteyim.

” hayat hayat bugünü ” denilirse bir manası olacak gündür.

” hayat bugünü ” ama yeryüzünde neyin bugünü diye sormazlar mı google’a sonra?

*anlam veremediğim gün. mesela babalar gününde diğerleri babaları kutlar, anne adaylarımız gününde keza benzer biçimde , bayanlar gününde erkekler kutlar, erkeklerin esasen bugünü yok. peki hayat bugünü nedir bu durumda? öbür gezegenlerde yaşayanlar mı kutlicak günümüzü? hayat dışarısında hayatını sürdüren zeki canlılar yer aldı da bize mi bilgi verilmiyor? neler oluyor?

*22 nisanda kutlanan gün. çevreci bir çalışma durumda durumda olan hayat bugünü kutlamalarına 1990’da central park’ta katılanların geride bıraktıkları çöp ölçüsü 100 tondur…

*Barış eylemcisi john mcconnell’in teklifi üst kısmına 1970’ten beri kutlanan gün.

* Hayat Bugünü yalnızca google aracılığıyla kutlanılan gün.

DÜNYA BUGÜNÜ NEDİR, NE ZAMAN KUTLANMAYA BAŞLADI!

22 Nisan Hayat Bugünü , bir an önce San Francisco’da 1969 senesinde tertip eden Milli UNESCO Hayat Konferansında John McConnell aracılığıyla dünyamızın hayatı ve güzelliğini kutlayarak karşın karşıya kaldığı etrafsal tehditlere uyarı çekmek amaçlı bir özel gün tertip etmesi fikri ile meydana çıkmıştır.

John McConnell, Hayat Bugünü kutlamaları amaçlı tarih olarak ekinoks (gece ve gündüzün isabet meydana geldiği ) vakti başka bir deyişle 21 Mart’ı önermiştir. ileri ki zamanlarda ise çevre meselelerine kocaman bir halkoyu ile reaksiyon gösteren ilk davranış , Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un takviyesi ile ve Denis Hayes’in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 bugünü ilk Hayat Bugünü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir. Bu kutlamalara tahmini 20 milyon birey katılmış, pekçok konferans ve sempozyum tertip ederek , çevre meselelerine uyarı çekilerek AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’nin ilk ‘Temiz Gökyüzü Yasası’ ve ‘Temiz Su Yasaları’ hazırlanmıştır..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.